Twoje planetarium

Strona główna » Twoje planetarium

Lubisz obserwować gwiazdy, ale nie lubisz szukać gwiazd na mapach? Masz teleskop i chciałbyś kierować nim automatycznie, przez komputer? A może lubisz oglądać seanse w planetarium? Koniecznie przeczytaj tą stronę!

Solar System Scope (bez reklam)

SSS to prosta aplikacja flash on-line symulująca niebo oraz Układ Słoneczny. Posiada część możliwości takich programów jak Stellarium+Celestia lub Worldwide Telescope.

Stellarium

Bezpłatny program pełniący rolę symulatora planetarium. W odróżnieniu od innych "komputerowych obserwatoriów astronomicznych", autorzy Stellarium położyli nacisk nie na mnogość dostępnych informacji ale na maksymalną wierność i rzeczywistość, a przez to atrakcyjność wizualną symulacji.

Dzięki temu program jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w astronomii. Do ich dyspozycji w bazie podstawowej jest ponad 600 tys. gwiazd (w dodatkowych katalogach przeszło 200 mln), asteryzmy i ilustracje gwiazdozbiorów, gwiazdozbiory jedenastu różnych kultur, zdjęcia mgławic (pełny katalog Messiera), realistyczna Droga Mleczna, planety i ich satelity. Program symuluje w sposób realistyczny atmosferę Ziemi, z której prowadzone są obserwacje. Co ważne można dokładnie określić miejsce z którego mamy prowadzić obserwacje, a także jej czas.

Celestia

Celestia to pracujący w czasie rzeczywistym, wykorzystujący grafikę 3D program astronomiczny. W zasadzie jest to specyficzny symulator podróży kosmicznych. Dzięki Celestii użytkownik może wybrać się w wirtualną podróż po układzie słonecznym, a także dalekich zakątkach naszej galaktyki. Z Celestią możemy dotrzeć do przeszło 100 tys. gwiazd, planet i innych obiektów w przestrzeni. Celestia to program rozbudowany, posiadający bardzo bogatą bazę obiektów jednak użytkownicy, którzy potrzebują jeszcze więcej mogą skorzystać z rozległej bazy dodatków i rozszerzeń.

WorldWide Telescope

Copyright © 2013 by Szkoła Podstawowa nr 1 w Krasnymstawie