Artykuły

Strona główna » Artykuły » Rok 2012

« poprzednie |     Rok 2012     | następne »

 

Kalendarz Majów

Koniec świata... według Szkolnego Kółka Astronomicznego "Mroczek"

Dodano 22 grudnia 2012

Ostatnio mówi się coraz częściej o końcu świata. Jest to zasługa kończącej się 21 grudnia 2012 r. Długiej Rachuby Majów. Niektórzy przypuszczają, że wtedy ma nastąpić wielki kataklizm. Co to może być?

W piątek ma odbyć się parada, czyli ustawienie się Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza i Saturna i Słońca w jednej linii. Niektórzy badacze, wiązani raczej z paranaukami, sugerują, że możliwe są wtedy poważne konsekwencje takiego ustawienia ciał niebieskich z katastrofami włącznie.[1]

Inni twierdzą, że blisko Ziemi ma przelecieć 4 razy większa planeta X (Nibru), co ma zaburzyć pole grawitacyjne naszej planety i wywołać przebiegunowanie naszej planety. W bardzo dawnych czasach planeta Maldek miała być zniszczona przez Nubiru. Podobno pozostał po tej planecie tylko pas asteroidów. Również biosfera Marsa i Wenus miały zostać uszkodzone przez Nibiru.[2]

Poza tym, jeśli nawet istniałoby jakiekolwiek zagrożenie to żadna władza nie poinformuje o tym swoich obywateli aby nie wzbudzać paniki. Przygotowywanie się na to znaczenie też nie ma sensu. Pozostaje nam tylko biernie czekać i mieć nadzieję, że nic się nie wydarzy. A z resztą, jest jedna pozytywna strona: koniec szkoły!

Przypisy

[1] Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

[2] Więcej informacji: Iluminaci.com

 

Karol Kołodziejak


Tranzyt Wenus (Źródło: nauka.polskieradio.pl/NASA)

Tranzyt Wenus z 2004 roku.

Źródło: Portal naukowy Polskiego Radia

Tranzyt Wenus

Dodano 10 czerwca 2012

W nocy z 5 na 6 czerwca tego roku można było zaobserwować tranzyt Wenus na tle tarczy słonecznej. To zjawisko zostało zaobserwowała m. in. sonda Venus Express (ESA) i Kosmiczny Teleskop Hubble'a (NASA). Następne takie zjawisko będzie widoczne na niebie w 2117 roku. Można było je obserwować od 0.10 do 6.32, lecz w Polsce można było obserwować to zjawisko od wschodu Słońca.

Tranzyt polega na przejściu Wenus przed tarczą Słońca. Może dojść do tego tylko wtedy, gdy Wenus, Ziemia i Słońce są w jednej linii oraz, gdy Wenus znajduje się w pobliżu jednego z węzłów swojej orbity (przecięcie orbity planety z ekliptyką).

Członkowie Mroczka wiedzą, że nie wolno obserwować Słońca bezpośrednio przez teleskop, gdyż może to uszkodzić wzrok. Nie mamy też odpowiedniego filtru, więc postanowiliśmy zrezygnować z obserwacji.